تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

01 بهمن 1397
21 ژانویه 2019
15 ﺟﻤﺎدی اﻻول 1440
شما اینجا هستید : آموزش / کیسه خواب

کیسه خواب

راهنمای انتخاب کیسه خواب 

گردشگران علاقمند به طبیعت همیشه کمپ زدن در ساحل، جنگل ، کویر و ... را به اقامت در هتل ترجیح میدهند و استفاده از کیسه خواب جز یکی از وسایل ضروری موجود در کوله پشتی آنهاست زیرا هم در برابر سرما و هم گزند حشرات محفوظ میمانند.

اگر شما قصد خرید کیسه خواب را دارید با مسافرنامه همراه باشید تا اطلاعات کافی را در مورد انواع کیسه خواب کسب کرده و در موقع خرید انتخاب بهتری داشته باشید.

راهنمای انتخاب کیسه خواب،مسافرنامه

انواع کیسه خواب بر اساس مواد عايق :

كيسه خواب‌ها از دو نوع پر قو و الياف مصنوعی عایقبندی شده‌اند که دارای مزایا و معایب زیر هستند :

- کیسه خواب پر :

 کیسه خواب‌های با عایق پر بهترین نوع عایق گرمایی معرفی شده‌اند که با وزن بسیار کم و اندازه کوچک بهترین گزینه برای کوه‌نوردان، کمپ در مناطقی با رطوبت نرمال یا کم و دوچرخه سواران هستند.‌

این نوع کیسه خواب‌ها بخاطر وزن کم راحتتر حمل میشوند عمر طولانی تر دارند و شما در آنها زودتر احساس گرما میکنید. با داشتن کیسه خواب با عایق پر این اطمینان را داشته باشید که در هنگام خواب هیچ رطوبتی به شما نمی‌رسد چون تمام رطوبت توسط پر جذب میشود. البته همین نکته جز معایب این نوع کیسه خواب هم بشمار میرود زیرا با جذب رطوبت، پرهای درون کیسه خواب گلوله شده و بهم میچسبند در نتیجه قدرت عایق بی‌نظیرشون رو از دست می‌دهند. عیب دیگری که این نوع کیسه‌خواب‌ها دارند این است که اگر خیس شوند زمان طولانی نیاز هست تا خشک شود.

- کیسه خواب با الیاف مصنوعی :

کیسه خواب‌های الیاف مصنوعی تنها برتری که نسبت به کیسه‌خواب‌های پر دارند این است که به سختی رطوبت رو جذب می‌کنند و در صورت خیس شدن سریعتر خشک شده و بیشتر قدرت عایق بودن خود رو حفظ و گلوله نمی‌شوند این نوع کیسه‌‌خوابها ارزانتر بوده و نگهداری آنها راحتتر است. کیسه خواب‌ها با الیاف مصنوعی برای سفرهای تابستانی و مقاصدی که دمای خیلی پایین ندارند توصیه میشود و برای مصارف زیر ایده‌آل است:

o مقاصدی با رطوبت بالا.

o اگر از کیسه خواب زیاد استفاده می‌کنید و یا مجبورید بیشتر مواقع آنها را بشورید.

o اگر وزن کیسه خواب‌ برایتان اهمیت ندارد و خودتان مجبور به حملش نیستید.

راهنمای انتخاب کیسه خواب،مسافرنامه

انواع کیسه خواب براساس دمای نگهداری :

کیسه خواب‌ها گرما تولید نمی‌کنند بلکه فقط گرمای بدن شما را حفظ می‌کنند بنابراین هرچه کیفیت کیسه خواب بهتر باشد باعث میشود که لايه گرمايی و لايه بيرونی كيسه خواب باعث شود که از دست دادن حرارت بدن دیرتر اتفاق بیفتد.

برای یکسان سازی اعداد اعلام شده برای کیسه خوابها یک استاندارد اروپایی ملاک عمل قرار گرفته است که مفهوم اعداد مختلف اعلام شده برای یک کیسه خواب را بشرح ذیل معرفی می‌نماید.

راهنمای انتخاب کیسه خواب،مسافرنامه 

- Maximum comfort temperature : حداکثر دمایی که یک مرد عادی بدون اینکه بشدت عرق کند در کیسه خواب می تواند بخوابد و در این حالت باید زیپ کیسه خواب کاملا باز باشد ، دستها بیرون کیسه خواب باشد و کلاه کیسه خواب نیز باز باشد.

- Comfort temperature: دمایی که در آن یک زن عادی درون کیسه خواب تمامی شب را با آرامش بخوابد.

- Lowest comfort: کمترین دمایی که یک مرد عادی در شب به مدت هشت ساعت درون کیسه خواب بخوابد بدون اینکه از خواب بیدار شود.

- Extreme temperature: کمترین دمایی که کیسه خواب می تواند از یک زن عادی در مقابل از دست دادن دمای عمومی بدن محافظت کند. این حالت اجازه شش ساعت خواب غیر راحت را بدون اینکه دمای داخلی بدن تا مرحله خطرناک پایین بیاید به فرد میدهد.

این نکته را در نظر داشته باشید که خريد كيسه خواب يك سرمايه گذاری جدی است و شما با رعایت نکات نگهداری که توسط کمپانی سازنده اعلام میشود میتوانید برای سال‌های زیادی از کیسه خوابتان استفاده نمایید.

مواد روكش كيسه خواب :

1- پارچه‌های ورقه ای و پوشش ضد آب – تنفسی : اين نوع پارچه‌ها که گران قیمت هستند معمولا برای دوخت کیسه‌خواب‌های پر استفاده شده و برای استفاده در محيط‌های مرطوب مثل چادر، غار برفی پرکاربرد هستند. مرحله تنفسی كردن لايه رويی بسيار پيچيده است و اين لايه بر اثر استفاده به مرور خاصيت خود را از دست می دهند.

2- پارچه‌های ميكرو : اين نوع پارچه‌ها از نخ‌های بسيار نازك نايلون يا پولي‌استر بافته شده و قابليت ضد آب _ تنفسی دارند. پارچه‌های ميكرو سبك‌تر و قابلیت فشرده‌تر شدن نسبت به پارچه‌های ورقه‌ای و پوششی ضد آب – تنفسی دارند.

3- پارچه‌‌های نايلونی : این نوع پوشش‌های نایلونی سبك ترين، قابل فشرده ترين و تنفسی ترين پارچه موجود است ولی در مقابل تعرق درون چادر و رطوبت هوای بيرون كمترين كارايی را دارند.

انواع فرم و شکل کیسه خواب :

سازو کار کیسه‌ خواب به اینصورت است که یک لایه هوای ”مرده“ (بدون گردش) را در اطراف بدنتان نگه میدارد که این هوای مرده توسط حرارت بدن گرم شده و کیسه خواب در نقش یک مانع بین این هوا و زمین سرد و هوای بیرون عمل می‌کند. اگر درون کیسه فضای کمتری وجود داشته باشد، در نتیجه دمای بدن شما سریع‌تر گرم می‌شود و بهتر گرم می‌مانید.

- مستطیلی

راهنمای انتخاب کیسه خواب،مسافرنامه

  این نوع کیسه خواب‌ها بمنظور راحتی و داشتن فضای کافی به شکل مستطیل طراحی می‌شوند از آنجاییکه فضای زیادی دارند گرمای بدن را زودتر از دست میدهند و بیشتر برای سفرهای تابستانی توصیه میشود‌.

- شبه مستطیل یا مخروطی شکل:

 راهنمای انتخاب کیسه خواب،مسافرنامه

  این مدل کیسه خواب‌ها نسبت به کیسه‌خواب‌های مستطیلی گرمای بیشتری را در خود نگه می‌دارند و برای افراد با جثه بزرگ و افرادی که از مدل مومیایی بخاطر فضای بسیار کم آن ناراضی هستند توصیه میشود.

- کیسه‌خواب‌های مومیایی

راهنمای انتخاب کیسه خواب،مسافرنامه 

  کیسه‌های مومیایی شکل بسیار سبک طراحی شده و چون در قسمت عرض و شانه‌هایشان باریک طراحی شده است عایق بسیار خوبی برای گرما است.

- دابل واید (Double-wide):

راهنمای انتخاب کیسه خواب،مسافرنامه

کیسه‌های دابل برای خواب دونفره طراحی شده‌اند و قابلیت انفرادی کردن بوسیله یک زیپ جدا وجود دارد.

 

برندهای کیسه خواب :

معمولا کوهنوردان حرفه‌ای دو کیسه خواب دارند که یکی برای سه فصل اول سال کاربرد دارد که دارای حجم، وزن و قیمت کمتری است و دومین کیسه خواب برای اواخر پاییز تا اواسط بهار است که هم گرم تر ، سنگین تر و البته گران تر است که انتخاب آن حساستر نیز می‌باشد زیرا کیسه‌خواب‌های زمستانی رابطه مستقیمی با جان و زندگی کوهنورد داشته و برای خرید آن بهتر است که ریسک نکرده از برندهای اصل و مطرح در این زمینه استفاده نمود.

برندهای مطرح و عالی برای کیسه خواب‌های زمستانه و هیمالیانوردی بترتیب کیفیت عبارتند از ماموت Mammut ، رب Rab , ، میلت Millet , فرینو Ferrino ، نورث فیس North Face, دیوتر Deuter

 

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.

جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter