تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

01 بهمن 1397
21 ژانویه 2019
15 ﺟﻤﺎدی اﻻول 1440
شما اینجا هستید : آموزش / چادر مسافرتی

چادر مسافرتی

راهنمای انتخاب چادر مسافرتی و کمپینگ 

بی شک یکی از مهمترین و هیجان انگیزترین تفریحات هر خانواده مسافرت میباشد و اکثرا بدلیل هزینه‌های اقامت در هتل و یا تجربه لذت اقامت در هوای آزاد، ترجیح میدهند از چادر مسافرتی استفاده کنند.

چادر مسافرتی به عنوان یكی از اصلی‌ترین لوازم سفر امروزه در گوشه‌ای از صندوق اتومبیلمان قرار گرفته است لذا داشتن اطلاعاتی نظیر کیفیت، ابعاد و هزینه در مورد خرید چادر مسافرتی بسیار حائز اهمیت می‌باشد. به عنوان مثال طراحی چادر مسافرتی کمپ بصورت ارتفاع کوتاه و ضد باد تولید میشود در صورتیکه چادر مسافرتی اتوماتیک را بلند تر و راحت تر در باز و بسته کردن میسازند.

بنابراین در این پست مسافرنامه سعی شده است تا اطلاعات کامل و جامعی را در خصوص انتخاب چادر مناسب برای خوانندگان محترم گرداوری نماید.

انواع چادر مسافرتی

  مطالعه انواع، کیفیت و قابلیت‌های مختلف چادر‌های مسافرتی می تواند در شرایط حساس مثل یک شب بارانی و یا یک شب سرد زمستانی کمک زیادی به شما کند چرا که انتخاب نامناسب چادر سفر می تواند شما را با دردسرهای مختلفی روبرو نماید.

در ابتدا بهتر است بدانید که چادرهای مسافرتی از نظر شکل ظاهری چند نوع هستند سپس با استفاده از کارایی مورد درخواست خود ، مدل مناسب را انتخاب نمایید:

1- چادرهای چارچوب دار (Frame Tent) :

چادر مسافرتی،مسافرنامه 

 این نوع چادر بهترین و بیشترین فضا و سقف آزاد را جهت ایستادن دارد. در این چادر بسته به سایز و بزرگی فضای خواب، آشپزی و نشستن جدا هستند. قاب یا چارچوب در این چادرها از جنس استیل بوده و لایه محافظ شرایط بد جوی از جنس کتان یا الیاف مصنوعی تهیه شده است.

2- چادر گرده ماهى(Ridge Tent):

 

 چادری مثلثی است که با یک تیر افقی در طول چادر و دو تیرک عمودی در ابتدا و انتهای چادر تشکیل شده است. این چادر بسیار مقاوم و سقف آزاد آن هم مناسب است. تنها عیبی که میتوان به این نوع چادر گرفت غیرمستحکم بودن قسمت‌های کناری است که جهت رفع این مشکل نیز میتوان جهت استقامت بیشتر در مقابل باد بوسیله طنابهای مخصوص چادر به زمین محکم نمود.

3- چادر گنبدی(Dome Tent) :

چادر مسافرتی،مسافرنامه 

  این چادر که به شکل گنبدی است بسیار آسان سرپا میشود و با عبور تیرک‌های قابل انعطاف و سبک از داخل آستین چادر آماده می شود. تیرک‌ها که از جنس پلاستیک تقویت شده با الیاف شیشه یا آلیاژ هستند در بالای چادر با هم تقاطع غیر متصل دارند. این نوع چادر‌ها دارای سایزهای متغیر بود و براحتی قابل حمل است و به خاطر قیمت مناسب، راحتی حمل، سبک بودن و ... پرفروش ترین نوع چادر است

نکته قابل توجه این است که هرچه ارتفاع گنبد بیشتر باشد آسیب پذیری آن در برابر باد بیشتر خواهد بود.

4- چادر ژئودزیک (Geodesic Tent):

چادر مسافرتی،مسافرنامه 

این چادر شبیه چادر گنبدی است اما در آن نحوه قرارگیری تیرک‌ها متفاوت است که موجب مقاومت بیشتر چادر در برابر وزش باد می‌شود. در این چادر تیرکهای انعطاف پذیر از جهات مختلف چادر عبور کرده و بدنه چادر را بصورت صاف و کشیده نگاه می دارد.

5- چادر گردشی (Touring Tent):

چادر مسافرتی،مسافرنامه

در این نوع چادر مسافرتی که از جنس نایلون و پلی استر و ندرتاً کتان تهیه شده تیرک‌ها و گنبد به صورت کشیده است و پنجره در بدنه آن تعبیه شده است در این چادرها معمولا فضایی خارجی مانند دالان جهت استفاده از سایه بان و انجام آشپزی نیز در نظر گرفته شده است.

6- چادر رو در رو(VIS A VIS Tent):  

چادر مسافرتی،مسافرنامه 

 در این نوع چادر دو فضای مخصوص استراحت و خواب در دو طرف طول چادر در نظر گرفته شده و محوطه وسط یا نشیمن قرار دارد که قسمت وسط یا اصلی می تواند به صورت گنبدی و یا گرده ماهی باشد.

7- چادر تونلی یا حلقه ای (Hoop Tent):

چادر مسافرتی،مسافرنامه 

 چادرهای حلقه‌ای و تونلی بسیار به هم شبیه هستند معمولا یک یا چند تیرک به صورت حلقه ای در عرض چادر عبور کرده که وجود این تیرک‌های دایره ای موجب می شود تا دیواره چادر به شکل تونل درآمده و فضای داخل آن نسبت به بسیاری از انواع چادر بیشتر باشد. این چادر که بسیار مقاوم و سبک هستند بسیار مورد علاقه کوهنوردان است.

ظرفیت چادر مسافرتی :

چادری را انتخاب نمایید که به اندازه یک یا دو نفر از تعداد شما بزرگتر باشد چرا که تعداد ذکر شده روی چادرهای مسافرتی استاندارد ، تعداد افراد را بصورت دراز کش داخل کیسه خواب در نظر گرفته است بنابراین وسایل همراه شما یقینا به اندازه یك نفر فضا نیاز دارند.

در چادرهای مسافرتی خارجی میتوان به تعداد ذکر شده روی آن اعتماد کرد ولی متاسفانه در چادرهای ایرانی این اتفاق کمتر می‌افتد.

در چادرهای کوهنوردی بخاطر ماهیت این ورزش که سبکی و کوچکی چادرها بسیار مهم است سایز آنها برای یک یا در نهایت دو نفره در نظر گرفته شده است.

سهولت در نصب :

  چادری را انتخاب نمایید که راحت نصب شود بیشتر چادرهای مسافرتی خانوادگی دارای لوازم جانبی زیادی مثل میز، صندلی و بخصوص میله‌های نگهدارنده چادر هستند، اما استفاده از این وسایل نیازمند تمركز یا دانستن قوانین خاصی نیست چرا که براحتی قابل نصب و راه اندازی هستند.

چادر مسافرتی اتومات به دلیل راحتی در نصب اصولا انتخاب بهتری هستند اما این نکته را بخاطر داشته باشید که در زمان خرابی یا تعمیر نمیشوند یا به سختی تعمیر میشوند. چادری که در زیر مشاهده میکنید؛ با وجود ابعاد بزرگش، اتومات بوده و در عرض یک دقیقه باز و در یک دقیقه نیز بسته می شود.

چادر مسافرتی،مسافرنامه 

جنس چادر:

جنس مواد اولیه اساسی‌ترین گزینه برای انتخاب مناسب‌ترین چادر است اگرچه بیشتر این چادرها از نوعی پلیمر (مواد پلاستیكی) تولید شده‌اند ولی میزان تراكم و كشش بین مولكولی این مواد متفاوت است كه باعث تفاوت مورد مصرف این چادرها می‌شود. اگر جنس چادر انتخابی شما ضخیم باشد دید داخل را از بیرون کور خواهد کرد چادرهای برزنتی از چادرهای شمعی یا پلی استری سنگینترند ولی دید داخلی کمتری دارند.

ارتفاع چادر:

  بین چادرهای خانوادگی که برای سفر و تفریحات تابستانی استفاده میشود با چادرهای حرفه‌ای که معمولا كوهنوردان در ارتفاعات استفاده میکنند تفاوت زیادی وجود دارد که یكی از آنها ارتفاع داخل این چادرهاست. در واقع چادرهای خانوادگی خانه‌ای كوچك و سیار هستند و نیاز خاصی به امكانات ویژه ندارند بنابراین ایستادن راحت شما هنگام راه رفتن در داخل چادر از مزیت‌های این نوع چادرهاست پس بهتر است چادر مسافرتی را که دارای ارتفاع بلندتری هستند انتخاب کنید.

سایر نکات کاربردی :

- چادری انتخاب کنید که وزن کمتری داشته باشد زیرا اگرفاصله محل نصب تا خودروی شما زیاد باشد ممکن است وزن زیاد چادر انرژی زیادی از شما بگیرد و ادامه راه را برایتان سخت کند.

در حال حاضر شرکتهای قدرتمند تولید تجهیزات کمپینگ، چادرهایی تولید می کنند که علاوه بر وزن کم چادر کیفیت و ضخامت بسیار مناسبی نیز دارند.

- چادری را انتخاب کنید که اندازه بسته‌بندی آن خیلی بزرگ نباشد تا فضای کمتری را درصندوق عقب خودروی شما اشغال کند. انواع چادر اتومات بخاطر فرم خاص تیرکها معمولا بسته بندیهایی با طول بیشتر دارند.

چادر مسافرتی،مسافرنامه 

-اگر در چادر انتخابی تعداد بیشتری پنجره وجود داشته باشد هم نور كافی و هم تهویه مناسب هوای چادر، موجبات آسایش شما را فراهم می‌كند. البته اساسی‌ترین نكته برای این پنجره‌ها این است كه حتما محافظ ورود حشرات قابل تعویض روی آنها نصب شده باشد.

- دقت کنید در مورد چادرهای فنری، چادری را انتخاب کنید که در محل فنرها با پارچه ای محکم، حتی الامکان برزنت، دوباره دوخته شده باشد زیرا در اثراستفاده مکرر و باز و بست شدن در محل ساییدگی ایجاد کرده و با عث پارگی کل چادر میشود.

- حتما چادر ضد آب بخرید پارچه های شمعی و پلی استر آب را از خود عبور نمیدهند.

- در خرید چادرها دانستن لغات کاربردی ذیل حتما کمکتان خواهد کرد :

 Mesh : توری – پشه بند ، Tent : چادر مسافرتی ، Pole : تیرک و Humidity : رطوبت

 

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.

 

جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter