تور باکو

تور باکو

نشریه گردشگری

31 ژوئن 1397
21 2018
8 ﺷﻮال 1439
شما اینجا هستید : مالزی / معبد تین هو

معبد تین هو

معبد تین هو

معبد تین هو (Thean Hou Temple) یکی از معابد متعلق به چینی ها در مالزی است. این معبد که بزرگترین و مهمترین معبد پیروان بودا در کوالالامپور است به سه رب النوع مکتب بودیسم از جمله تین هو، الهه دریا پیشکش شده. معبد تین هو با معماری تلفیقی مدرن و سنتی اش که سمبل هایی از بودیسم، تائویسم و کنفسیوس را داراست از جاذبه های گردشگری معاصر مالزی محسوب می شود.

 

این بنا در دهه هشتاد میلادی و با هزینه ای هفت میلیون رینگیتی ساخته شده و چون سایر معابد چینی قرمز، نارنجی و زرد، رنگ های اصلی نمای آن هستند که به ویژه در روزهای جشن سال نوی چینی که تمام معبد با فانوسهای قرمز آذین می شود جلوه زیبایی به آن می بخشند. چینی های فرقه هاینانیز (Hainanese Community) این معبد در مساحتی ۱٫۶۷ هکتاری، در تپه های رابسون و مشرف به بزرگراه فدرال (خیابان سید پوترا) ساخته اند.

 

ورودی اصلی Thean Hou Temple دروازه ای قوسی شکل با ستون های بلند قرمز است. کنده کاری ها و تزیینات زیبا و پیچیده این ستون ها با قرمزی رنگ آمیزی شده که در فرهنگ چین نماد سعادت و خوش شانسی است. در طبقه اول این معبد یک فروشگاه خوراکی، سوغاتی و هدایا قرار دارد. در طبقه دوم، سالن گردهمایی و در طبقه سوم دفتر مرکزی معبد قرار دارند. سالن عبادت هم در طبقه چهارم قرار دارد و شامل مجسمه ۳ الهه چینی است: الهه بخشش (Guan Yin) در سمت راست، الهه دریا تین هو که رب النوع حامی ماهیگیران نیز هست در وسط و Shui Wei Sheng Niang یا الهه خشکی در سمت چپ این سالن قرار گرفته اند.

 

معبد باغ گیاهان دارویی چینی، چشمه آرزوها و برکه لاک پشتان از دیگر دیدنی های معبد تین هو هستند. همچنین یک مجسمه بزرگ و دوازده مجسمه از حیوانات طالع بینی چینی که نماد سال ها هستند در ورودی معبد قرار دارند.

 

معبد تین هو علاوه بر اینکه محل برگزاری جشن ها و اعیاد مختلف مانند جشن روز وساک و فستیوال پاییزه Moon Cake و جشن سال نو چینی است خدماتی چون ثبت ازدواج، آموزش ورزش های رزمی و حتی گرفتن فال و پیشگویی آینده را هم به محلی ها و گردشگران ارائه می کند و سخن آخر اینکه ورود به تین هو رایگان و دسترسی به آن با تاکسی و اتوبوس میسر است.

 

 

کپی و نشر آثار نشریه گردشگری مسافرنامه با ذکر منبع بلامانع است.

     مسافرنامه 

 


جدیدترین پست ها در این دسته بندی

0 کامنت

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

free html hit counter